Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  KayıtForum Ana Sayfası  »  Osmanlı Tarihi
 »  Trablusgarp'in Alınması

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Trablusgarp'in Alınması           (gösterim sayısı: 2.772)
Yazan Konu içeriği

boşluk

admin
[Tarihçi]
Site Kurucusu

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 15.12.2009
İleti Sayısı: 250
Şehir: YurtDışı
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder


47 kere teşekkür edildi.

Konu Tarihi: 04.11.2010- 21:38Yabancı yazar gözünden Osmanlıların 1551 yılında Trablusgarp'i fethetmesi ;

Akdeniz’de Savaş ve Akdeniz’in Dışında Savaş
Trablus’un Zaptı : 14 Ağustos 1551
              İmparator Macar sınırında tahkimat yapmış ve padişahın müttefiki Turgut’a saldırmıştır. Ayrıca Transilvanya’da entrikaya girişmiştir. Türkler de karşılık olarak Zoenok’u yıkmasını ve Africa’yı geri vermesini istemişlerdir. Bu önerileri reddedilmiştir.
              Bunun sonucunda Türkler harekete geçmiş ve donanmaları Malta adasından sonra Gozzo adasına kadar ilerlemiştir. Tunus ise o sıralarda Malta Şövalyelerinin elindedir. Halkı Araplardır ve kötü bir sur ve kale ile çevrili vasat bir yerdir.
              Türklerin kötü bir mevsime girmeden önce sınırlı zamana sahip olmalarına rağmen kuşatma olaysız geçmiştir. Müzarekeler sonucu Türkler, kentin tahkimatının bozulmaksızın teslimini istemişler ve karşılığında şövalyelere özgürlükleri bağışlanmıştır. Türklerin eline Trablus’la birlikte önemli bir kavga aracı ve bağlantı noktası geçmiştir. Bu Türk akını aynı zamanda Avrupa’nın hazırladığı genel savaşın zamanını da getirmiştir. Fransız siyaseti cüretini arttırırken, imparatorluk önlemlerini almaya başlamıştır. Bu yüzden Sicilya’ya İspanyol ve İtalyan birlikleri nakledilmiştir.
              Bunlara ek olarak Parma civarında başlayan çatışmaların yavaş yavaş Avrupa’ya yayıldığı söylenebilir. Fransa kralı, Papa ile ilişkilerini kesmekle işe başladı. Ardından imparatorluk elçisi Renard’ı ülkesine yolladı ve kendi elçilerini çağırdı. Bunlardan sonra da Protestan Alman Prensleri ile anlaşma imzaladı.Büyük adamlar tarihi, tarih de büyük adamların yaptıklarını süslemiştir.   La Bruyere
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Osmanlı Tarihi
 »  Trablusgarp'in Alınması

Forum Ana Sayfası


 


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Benzer konu yok

Etiketler   Trablusgarpin,   Alınması


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

Tarihonline.com

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama EkleSitemap | Ping | Yazı Yazma |

Kültür ve Sanat