Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  KayıtForum Ana Sayfası  »  Tarih Meraklıları
 »  Tarih Dersi Nasıl Çalışılır ?

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Tarih Dersi Nasıl Çalışılır ?           (gösterim sayısı: 17.946)
Yazan Konu içeriği

boşluk

admin
[Tarihçi]
Site Kurucusu

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 15.12.2009
İleti Sayısı: 250
Şehir: YurtDışı
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder


47 kere teşekkür edildi.

Konu Tarihi: 27.12.2010- 23:16Evet arkadaşlar bir çok öğrenci Tarih dersine nasıl çalışılacağını bilemiyor. Bu nedenle burada ben nacizane bir Tarihçi olarak kendi görüşlerime kısaca yer vereceğim ve lafı fazla uzatmadan sizlerden gelecek yorumları bekleyeceğim.

Burada hem Tarih çalışmak isteyenler hem de Tarihçiler olduğuna göre sanırım herkes paylaşımda bulunursa güzel bir konu ortaya çıkabilir.

Öncelikle ben Tarih dersinin eğlenceli hale getirilerek çalışılması ve öğretilmesi taraftarıyım.

Mümkünse yarışmalarla veya aşırıya kaçmamak koşuluyla tartışmalar yaparak grupla öğretilebilir ve çalışılabilir Tarih dersi.

Tabi bu her konu için etkili olmayabilir. Uygun konular için denemenizi tavsiye ederim.

Aslında herkesin farklı çalışma alışkanlığı vardır.   O nedenle bu yazıyı okurken kendi çalışma prensiplerinizi düşünerek kendi çalışma stilinize kendiniz yön vermelisiniz. Burada yazılanlar sadece hata yaptığınızı düşündüğünüz noktalarda sizlere alternatif bir yol gösterici olabilir.

[ Bağlantıları görmek için üye olmalısınız ] , çalışırken en etkili yöntemlerden bir tanesinin yazarak çalışmak olduğunu düşünüyorum.

Tarih dersi bir ezber ders olarak bilinir aslında. Ama bana göre Tarih dersine çalışırken mutlaka ama mutlaka ezberden kaçınmak gerekir. Çünkü ezberlenen bilgilerin özümsenmesi zor ve unutulması kolaydır.

Tarih öğreniminde olabildiğince özümleme sağlanmalıdır.

Not tutmanın çok faydasını görmüş birisi olarak not tutmayı tavsiye ediyorum. Fakat not tutma kitaptan , kaynaktan alıntılar şeklinde değil kendi cümlelerimizle makale veya kompozisyon yazar gibi olmalı diye düşünüyorum.

Mesela öğretmenden dinlediğimiz bir konuyu eve gider gitmez boş bir sayfa açıp kendi cümlelerimizle özetlediğimiz zaman ve birkaç gün sonra tekrar bu notları okuduğumuz zaman bilgilerin biraz daha kalıcı olduğunu görmemiz muhtemeldir.

Kısaca not tutarken günlük tutar gibi not tutulmalı diye düşünüyorum[ Bağlantıları görmek için üye olmalısınız ]

Tavsiye edeceğim bir yöntem de olabildiğince tarihi roman okumaktır. Ayrıca gazete ve televizyonlarda tarihle ilgili konuları takip ettiğiniz zaman bir müddet sonra tarihi konulara merak duyduğunuzu göreceksiniz. Zira Tarih dersini öğrenmenin en önemli noktalarından bir tanesi merak ve ilgi duymaktır.

Bu aralar televizyonlarda tarih ile ilgili gerçekten güzel tartışma v.b. programlar bulunması bu konuda avantaj diye düşünüyorum.

Tarihi romanların da bir oranda gerçeği yansıttığını düşünürsek olayların hikaye gibi daha zevkli öğrenmenizi sağlayabilir. Mesela ben Mim Kemal Öke'nin "Günbatımı" romanını okuduktan sonra Sultan II. Abdülhamit devrini daha iyi anlamıştım.

Tarih dersine çalışırken dikkat etmemiz gereken noktalardan son olarak "tekrar" meselesine değinmek istiyorum. Zira bence Tarih dersi için olmazsa olmazlardandır tekrar.

Mümkün olduğunca belli periyotlarda tarih konularını tekrar etmek hem ezberi önleyecek, em de bilgilerin kalıcılığını sağlamlaştıracaktır.

Hem ne demişler ; "Et tekraru ahsen, Velev kane yüz seksen "

Yani bu sözü kısaca açarsak ; ne kadar tekrar ederseniz edin, 180 defa bile tekrar etseniz tekrar faydalıdır ...

Sizlere kolaylıklar dilerken Tarih dersi nasıl çalışılmalı konusundaki yorum ve düşüncelerinizi konu altından bekliyorum..Büyük adamlar tarihi, tarih de büyük adamların yaptıklarını süslemiştir.   La Bruyere
Tarih Dersi Nasıl Çalışılır
Yazan Cevap içeriği

boşluk

seyfibaba
[seyfullahdaman-baba]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 08.02.2011
İleti Sayısı: 1
Şehir: Giresun
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder


1 kere teşekkür etti.
Cevap Tarihi: 17.02.2011- 23:27


    Belirtilen esaslara aynan katılıyorum. Ben sınıfiçinde görsel oyun dahi oynattım. Ne yazıkki başarılı olmadı.Çünkü görev yaptığım yerde halen klan kültürü egrmen.   Tarih adına yazılan okulders kitapları toplumdan veolayın nlatıldığı zamanın anlayışından uzak. Yazıkki ülkemizde gerçrk tarih bilgisine karşı (bahsettiği dönemyada anlayış farkrtmez.din,siyaset,kültür,sanaat,spor vs. yapılan bitesbit) tepki görüyor. Tek tip insan üretmeyi hedefleyen sistemimiz merkezden insanı indirip yerine idolla doldurunca insan aklı devre dışı kalmaktadır.Bu durum insanımızı bilmediğini araştırankonumundan çıkarıp bilmediğine düşman konumuna sokuyor. Yaşanılan hayatla yazılan tarihi karşılaştıran düşünebilen insanların türkiyede ilk karşı çıkacağı ideolojik tarih anlayışıdır. Bence öğrencilre insanı öğretmeliyiz. Çünkü birey insan olursa insana yakışanı yapmaya başlar.  


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

ucanturk58
[Uçan Türk]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 11.05.2011
İleti Sayısı: 5
Şehir: Sivas
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

1 kere teşekkür edildi.

Cevap Tarihi: 28.05.2011- 17:19


Tarihi romanlar çok faydalı oluyor. Özellikle kıssadan hisse tarzı hikayeler tarihin sevilmesinde çok etkili bence.


Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Tarih Meraklıları
 »  Tarih Dersi Nasıl Çalışılır ?

Forum Ana Sayfası


 


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sorularla 10. Sınıf Tarih Dersi admin 0 2081 16.11.2014- 16:22
Konu Klasör Sorularla 9. Sınıf Tarih Dersi admin 0 2416 11.11.2014- 19:37
Konu Klasör 10. Sınıf Tarih Dersi Konuları admin 2 22567 02.03.2011- 22:13
Konu Klasör Kpss Tarih Dersi : İslam Öncesi Türk Tarihi admin 0 4935 20.01.2010- 20:39
Konu Klasör Nasıl Bilirdiniz Kitabı admin 0 2097 16.11.2010- 13:22

Etiketler   Tarih,   Dersi,   Nasıl,   Çalışılır


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

Tarihonline.com

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama EkleSitemap | Ping | Yazı Yazma |

Kültür ve Sanat