Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  KayıtForum Ana Sayfası  »  Mizah ve Eğlence Alanı
 »  Bunları Biliyor Musunuz ? ( Tarihle İlgili )

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Bunları Biliyor Musunuz ? ( Tarihle İlgili )           (gösterim sayısı: 3.995)
Yazan Konu içeriği

boşluk

admin
[Tarihçi]
Site Kurucusu

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 15.12.2009
İleti Sayısı: 250
Şehir: YurtDışı
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder


47 kere teşekkür edildi.

Konu Tarihi: 30.12.2010- 15:20Osmanlı resmi belgelerinde ve padişah fermanlarından İstanbul'un adı 1. Dünya savaşı sonrasına kadar yüzlerce yıl Konstantiniyye olarak geçmiştir. Konstantinopolis olan Yunanca ismin sonuna -iyye eki getirilerek Osmanlıcalaştırılmıştır.
(Kaynak: Osmanlı'yı Yendiden Keşfetmek-İlber Ortaylı)

12 ciltlik Tarih-i Cevdet eserinin hala günümüz Türkçesine uyarlanamadığını biliyor muyuz? (Kaynak: ORTAYLI İ. Son İmparatorluk Osmanlı, 2006, 36.s.)

Yavuz Sultan Selim'in Mercidabık ve Ridaniye savaşları ile yıkıp topraklarına kattığı Memluk devletinin sanılanın aksine bir Arap devleti değil bir Türk ve Çerkes devleti olduğunu biliyor musunuz ? Memluklar köle Türklerin kurduğu bir devletti. Yönetiminde Türkler ve Çerkesler yer alıyordu.

Merhum Necip Fazıl Kısakürek in 1954 lü yıllarda çıkardığı Büyük Doğu mecmuasının bir sayısının kapağında, Osmanlı arması işlemeli sanat eseri bir kumaş resmini yayınlayınca, "padişahlık propagandası yapmak " gibi saçma bir gerekçe ile derginin o sayısının toplatıldığını ve kendisinin de suçlanarak mahkemeye sevkedildiğiniNecip Fazıl'ın mahkemede kendisini suçlayan savcıya gayet ibretli bir şekilde:İçinde adalet işlerine bakılan bu binanın tepesinde aynı Osmanlı arması var Siz de mi padişahlık propagandası yapıyorsunuz?" diye haykırdığını (12) Biliyor muydunuz?

Merhum Adnan Menderes'in, İstanbul'un imarı faaliyetlerinin başlatıldığı l950'li yılların birinde, gece yarısı cennetmekan Sultan Abdülhamid Han'ın muhterem kerimeleri Ayşe Osmanoğlu ile annesi Müşfika Kadınefendi'nin kaldığı evin kapısını çalarak gizlice içeri girip her ikisinin de ellerini öptükten sonra :"Siz bize veli nimetlerimizin emanetlerisiniz Fakat maalesef sizlerle bugüne kadar alakadar olamadım Çok özür dilerim Çevremiz böyle tavırları hazmedemeyecek insanlarla dolu! " dediğini Daha sonra da, Osmanlı'nın bu aziz analarına, kimseye muhtaç olmamaları için, içinde 10000 lira bulunan bir zarf bırakıp ayrıca tahsisat-ı mestureden (örtülü ödenek) maaş bağladığını ve 2 7 Mayıs'da bu paranın kesildiğini biliyor musunuz ? ( Kaynak : Mısıroğlu, Kadir' Geçmiş Günü Anarken, cilt l Sebil Yay İst?93 sh 132 )

Planları başta Fatih Sultan Mehmed olmak üzere Mimar Muslihiddin tarafından çizilen ve inşaatında Koca Sultan ın , bile taştaşıdığı Rumeli Hisarı'nın, altı bin işçinin geceli gündüzlü vecd ve iman havasının lezzeti ve heyecanı içinde çalışması sayesinde yüzotuziki gün gibi akıl almaz bir zamanda bitirildiğiniHisarın planına kuş bakışı nazar edildiği zaman, Arapça 'Muhammed" yazısı okunacak şekilde olduğunuBu muazzam abidenin "Mim" harflerinin olduğu yerde kulelerin , "Ha " ve "Dal" harflerinin olduğu yerde ise istihkamların yer aldığını   Biliyor muydunuz? ( Kaynak : Yılmaz, Muammer; Fatih'in Şahsiyetinden Çizgiler, şahsi basım, Kayseri/1993, s 10 )

EVET ARKADAŞLAR ŞİMDİLİK BU KADAR . SİZLER DE KONU ALTINDAN TARİH İLE İLGİLİ BİLİNMEYEN NOKTALAR HAKKINDA CEVAPLARINIZI YAZARSANIZ BU KONU DAHA DA GELİŞİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

Büyük adamlar tarihi, tarih de büyük adamların yaptıklarını süslemiştir.   La Bruyere
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Mizah ve Eğlence Alanı
 »  Bunları Biliyor Musunuz ? ( Tarihle İlgili )

Forum Ana Sayfası


 


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Tarihle İlgili Facebook, Msn Nickleri admin 0 2600 25.01.2011- 13:38
Konu Klasör Trt1 Diriliş (Ertuğrul) Seyrediyor musunuz? admin 1 1893 03.06.2015- 09:12
Konu Klasör Tarih ile İlgili Özdeyişler admin 0 2902 29.10.2010- 17:48
Konu Klasör Tarih ile İlgili Sözler admin 0 3484 29.10.2010- 17:51
Konu Klasör Lale Devri İle İlgili Kaynaklar admin 0 6435 19.01.2011- 12:08

Etiketler   Bunları,   Biliyor,   Musunuz,   Tarihle,   İlgili


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

Tarihonline.com

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama EkleSitemap | Ping | Yazı Yazma |

Kültür ve Sanat