Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  KayıtForum Ana Sayfası  »  Türk-İslam Tarihi
 »  Büyük Selçukluların Yıkılma Nedenleri

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Büyük Selçukluların Yıkılma Nedenleri           (gösterim sayısı: 38.357)
Yazan Konu içeriği

boşluk

admin
[Tarihçi]
Site Kurucusu

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 15.12.2009
İleti Sayısı: 250
Şehir: YurtDışı
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder


47 kere teşekkür edildi.

Konu Tarihi: 18.01.2011- 18:55Şimdi maddeler halinde kısa kısa Büyük Selçuklu Devleti'nin Yıkılma Nedenleri'ne değinelim. Daha sonra Büyük Selçuklular ile ilgili daha kapsamlı paylaşımlarda bulunacağız. Tarihonline.com sitemizde Selçuklular ile ilgili yeni çalışmalara ilerleyen dönemlerde yer vereceğiz. [ Bağlantıları görmek için üye olmalısınız ]

İşte Büyük Selçukluların Yıkılmasına Neden Olan Başlıca Etmenlerden Bazıları ;

* Ülkenin hanedan üyeleri arasında paylaştırılması ve bunun neticesinde taht kavgalarının yaşanması önemli nedenlerdendir. ( Zira Büyük Selçuklu Devleti'nin dağılmasında esas rol oynayan etmenlerden birisi kendi aralarındaki mücadelelerdir. )

* Selçuklu şehzadelerini yetiştirmek amacıyla eyaletlere gönderilen atabeylerin otorite boşluğundan faydalanarak bağımsızlıklarını ilan etmeleri de Büyük Selçukluların yıkılmasına neden olmuştur diyebiliriz. ( Selçuklu hükümdar ailesinde şehzade , bir yere Vali olarak tayin edilince eğer yaşı küçükse yanına tecrübeli ve güvenilir bir devlet yöneticisi ( komutan ) verilirdi ve bu kişiye atabey denilirdi. )

* Zararlı Batınilik hareketleri devletin zayıflamasında başka bir etkendir. İslama ters düşen fikirlerinden dolayı Batıni ismini alan kişiler Kuran'ı kendilerini göre yorumlayıp , ayetlerin gizli manası olduğunu söyleyerek Büyük Selçuklular aleyhinde zararlı faaliyetlerde bulundular. Bunlar içinde en bilinenlerden birisi Alamut Kalesi'ni ele geçiren Hasan Sabbah'tır. Haşhaş gibi uyuşturucu özelliği olan maddeleri kullanan insanları kullanarak Nizamül Mülk gibi önemli devlet adamlarını suikastle öldürdüler.

* Devletin asli unsuru olan Türkmenlerin devlete küstürülmeleri de Büyük Selçukluların zayıflayıp yıkılmasında bir etkendir.

* Fatimiler ve Şiilerin yıpratıcı faaliyetleri de yıkılma da etkili olmuştur.

* Haçlı Seferleri'nin ortaya çıkardığı tablo da Büyük Selçukluları oldukça yıpratmış ve yıkılma sürecini hızlandıran etmenler işçinde yer almıştır.

* Büyük Selçukluların Abbasi halifeleriyle uğraşmak zorunda kalmaları da yıkılmalarına neden olmuştur. Zira Abbasi halifeleri eski güçlerine ulaşmak istemekteydiler.

Görüldüğü gibi bu ve buna benzer bazı etmenlerin bir araya gelmesiyle Büyük Selçuklular yıkılma sürecine girmiş ve dağılmıştır.

[ Buradaki gizli içeriği görmek için üye olmalısınız ]

Bu yazı Tarihçi Talha Gönülalan'ın çalışmasından alıntı yapılmıştır.Büyük adamlar tarihi, tarih de büyük adamların yaptıklarını süslemiştir.   La Bruyere
Bu konuya teşekkür edenler pier [14.12.2015- 18:36], yunus [10.04.2013- 17:56],
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Türk-İslam Tarihi
 »  Büyük Selçukluların Yıkılma Nedenleri

Forum Ana Sayfası


 


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Büyük Hun İmparatorluğu emreaksakal 0 1531 06.05.2014- 19:31
Konu Klasör Büyük Selcuklu Devleti emreaksakal 0 1842 06.05.2014- 19:28
Konu Klasör Türkiye'deki Büyük Şehirler admin 0 3990 26.10.2010- 18:56
Konu Klasör Tarihin En Büyük Deniz Savaşları stanhiver 0 2107 05.06.2014- 12:37

Etiketler   Büyük,   Selçukluların,   Yıkılma,   Nedenleri


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

Tarihonline.com

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama EkleSitemap | Ping | Yazı Yazma |

Kültür ve Sanat