Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  KayıtForum Ana Sayfası  »  10. Sınıf Tarih Dersi
 »  istanbulun fethi

Yeni Başlık  Cevap Yaz
istanbulun fethi           (gösterim sayısı: 4.314)
Yazan Konu içeriği

boşluk

sinem
[rose]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 04.11.2012
İleti Sayısı: 1
Şehir: Adana
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

1 kere teşekkür etti.


Konu Tarihi: 04.11.2012- 19:58bu konuda bilgi lütfen :(istanbulun fethi
Yazan Cevap içeriği

boşluk

simge1999
[simge turan]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 10.12.2012
İleti Sayısı: 1
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti GönderCevap Tarihi: 10.12.2012- 18:33


drszrradgy


İSTANBUL'UN FETHİ HAKKINDA GENEL BİLGİ
Yazan Cevap içeriği

boşluk

OĞUZHAN
[OĞUZHAN AKDENİZ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 27.01.2014
İleti Sayısı: 2
Şehir: Ankara
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti GönderCevap Tarihi: 29.01.2014- 13:34


İstanbul'un Fethiİstanbul'un Fethi, 29 Mayıs 1453'te, şehri günlerdir kuşatan Osmanlı ordusunun, şimdi İstanbul olarak bilinen, o zamanki adıyla Konstantinopolis (Constantinople) şehrini Sultan II. Mehmed Han'ın komutanlığında fethetmesidir.Bu fetihten sonra Osmanlı Devleti İmparatorluk olmuş, henüz 21 yaşında olan Sultan II. Mehmed, fatih unvanını da alarak Fatih Sultan Mehmed olarak anılmaya başlanmıştır. Tarihteki en önemli devletlerden olan Doğu Roma İmparatorluğu böylelikle sona ermiştir.İstanbul Fetih edildikten sonra Orta Çağ kapanmış ve 1789 Fransız ihtilali'ne kadar sürecek olanYeni Çağ başlamıştır.Tarih: 2 Nisan - 29 Mayıs 1453

Yer: İstanbul (Bizans dönemi ismi: Constantinople)

Sonuç: Osmanlı'lar İstanbul'u ele geçirdi, Bizans İmparatorluğu yıkıldı. II. Mehmed, Fatih (fetheden) ilan edildi.

Bizans İmparatorluğu kumandanı: XI Konstantin

Osmanlı kumandanı: Fatih Sultan Mehmed (İkinci Mehmet)

[ Bağlantıları görmek için üye olmalısınız ]


İstanbul un fethi ile ilgili peygamberimizin hadisi
Yazan Cevap içeriği

boşluk

OĞUZHAN
[OĞUZHAN AKDENİZ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 27.01.2014
İleti Sayısı: 2
Şehir: Ankara
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti GönderCevap Tarihi: 01.02.2014- 00:00


Peygamberimiz Hz. Muhammed (sas) in İstanbul’un fethiyle ilgili hadis-i şerifi başta Buhari’nin Et-Tarihü’l Kebir kitabı olmak üzere, Ahmed Bin Hanbel’in Müsned ve Taberânî’nin El-Mûcemu’l Kebir adlı kitaplarında   ve birçok hadis kaynağında yer almaktadır.
Buhârî’nin kitabında geçen İstanbul’un fethiyle ilgili hadis-i şerifin tam tercümesi şöyledir: Kostantiniyye elbette fetholunacaktır. “Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.”  
Hadis-i şerifin söylenmiş olduğuna dair birkaç yorum:
Peygamberimizin vefatından 1453 tarihine kadar olan 900 küsür yıllık zaman diliminde –dört halife devri de dahil olmak üzere- ve Bizans İmparatorluğunun en güçlü olduğudönemlere rastlamasına rağmen, tarih kaynakları İstanbul’a 29 defa işgal girişiminde bulunulduğunu belirtmektedir. Bu işgal girişimlerinin büyük çoğunluğunun İslam devletleri tarafından gerçekleştirldiği bilgisi de düşünülürse hadis-i şerife dair doğruluk payı artmaktadır.
Ayrıca İstanbul’a işgal girişimlerinde bulunan İslam devleti hükümdarlarının Peygamberimizin bu övgüsüne nail olmak için İstanbul’u kuşattıklarını ifade etmeleri tarih kaynaklarında geçen diğer bilgilerden biridir.
İstanbul’un fethine dair hadis-i şerife destek olacak mahiyette çok enteresan bir bilgi daha vardır. Sebe Sûresi 15. Ayette geçen: “Beldetun Tayyibetün” ibaresi, ebced hesabına göre İstanbul’un fetih tarihi olan Hicri 857 yılını göstermektedir.
İstanbul’un Peygamberimiz döneminde, yani MS. 500’lü yıllarda Arap Yarımadasında oldukça tanınması ve güzel bir şehir olduğunun bilinmesi, dikkatleri İstanbul üzerine çekmekte ve Peygamberimizin bu konuda söz söyleme ihtimalinin artması da kuvvetle muhtemeldir.
Ayrıca İstanbul’da türbesi ve kabri bulunan, Emeviler zamanındaki İstanbul kuşatmasında şehit düşen, Hz. Eyyüb-el Ensâri başta olmak üzere, bu kuşatmada şehit düşen meşhur birkaç sahabenin dışında, adı bilinmeyen veya Bizans devirleri içerisinde unutturulan sahabelerin sayısı az değildir. Bu sahabeleri Arap Yarımadası’ndan İstanbul’a kadar götüren şeyin sadece fetih aşkı değil; Peygamberimizin hadis-i şerifinde övdüğü kişiler arasına dahil olmak gibi büyük bir manayı barındırdığını görmek çok zor olmasa gerek…
İslam inancına göre Peygamberimizin övgüsüne nail olmak, bu dünyada bulunan her güzel şeyin üstünde bir vasıf olarak görülmektedir. Onun övdüğü kişilerden biri olmak, bir anlamda ebedi hayattaki büyük kurtuluş vesilelerinden biridir, birincisidir.
Bu sebepledir ki; tarih boyunca İslam devletlerinin bütün orduları, bütün kumandanları ve neferleri, bu övgüye nail olabilmek uğruna canlarını feda etmiş ve bu uğurda belki milyonlarca şehit verilmiştir.
Bütün bu gayretlerin neticesinde 7. Osmanlı Padişahı II. Mehmet Han, İstanbul’u fethederek 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet ünvanını almış ve Peygamberimizin övgüsüne nail olmuştur. Sadece peygamberimizin övgüsüne nail olmakla kalmamış, tüm islam aleminin ve Türk milletinin övgüsüne de mazhar olmuştur. Diğer taraftan da 1000 yıllık Bizans-Roma İmparatorluğu’nun varlığına son vermiş, bir çağı kapatıp bir çağı açmıştır.__________________

Bu ileti en son OĞUZHAN tarafından 01.02.2014- 00:01 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  10. Sınıf Tarih Dersi
 »  istanbulun fethi

Forum Ana Sayfası


 


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Benzer konu yok

Etiketler   istanbulun,   fethi


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

Tarihonline.com

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama EkleSitemap | Ping | Yazı Yazma |

Kültür ve Sanat