Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  KayıtForum Ana Sayfası  »  Osmanlı Tarihi
 »  I.Abdülhamit Devri Önemli Olayları

Yeni Başlık  Cevap Yaz
I.Abdülhamit Devri Önemli Olayları           (gösterim sayısı: 1.945)
Yazan Konu içeriği

boşluk

derdekea
[gökçen93]

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 17.03.2014
İleti Sayısı: 12
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder


1 kere teşekkür edildi.

Konu Tarihi: 16.04.2014- 21:58I.Abdülhamit Devri Önemli Olayları
I.Abdülhamit tahta çıktığında, Rus çariçesi II. Katherina'nın orduları osmanlı sınırlarına saldırıyor, kaleleri ele geçiriyor ve akıl almaz başarılar göstererek Osmanlıları şaşırtıyordu.Rusların Tuna ordusu komutanı Romanzoff,Şumnu'ya doğru hareket edip,Osmanlı ordusunu, merkezinde muhasara ederek, Varna yolunu kesip, onları iaşe ve mühimmat yardımından mahrum bıraktı.Vaziyetin son derece tehlikeli bir hal alması üzerine, Osmanlı teklif edilen sulh anlaşmasını imzalamak zorunda kaldı.Tarihte Küçük Kaynarca Anlaşması diye geçen bu belge ile Ruslar büyük ayrıcalıklar ele geçirdiler.Pek çok Osmanlı toprağı elden çıktı.Batılı yazarların bile "Osmanlı tarihinin en ağır belgelerinden biri" olarak nitelendirdiği Küçük Kaynarca Anlaşması ile Osmanlı Devleti, Kırım'ın bağımsızlığını tanımakta, Azak ve Kılburun'u terk etmekte, Ruslara İstanbul'da bir Ortodoks kilisesi kurma izni vermekte(böylece Osmanlı'nın iç işlerine karışma fırsatı bulmuşlardır) ve savaş tazminatı olarak 7.5 milyon akçe mecburiyetinde kalmıştır.

Yine bu tarihlerde Osmanlılar doğuda Safevi ordularıyla da savaşlar yapmaktadır. 1776 yılında Basra'yı muhasara edip ele geçiren Sadık Han Bağdat havalisini de yağma ettirerek çevresinde, üç yıl süren bir hakimiyet kurmuştur.1779 yılında Basra geri alınmışsa da Osmanlıların kayıpları pek fazla olmuştur.

1783 yılında Kırım'ın Ruslar tarafından ilhakı ile Osmanlı tarihinin en acı günleri yaşanmış oldu.Sultan Abdülhamit'in bu haberi alınca ağladığı ve üzüntüsünden hastalandığı rivayet edilir.1787 yılında Rusya ile tekrar harbe başlanmış olup busavaş sonunda da Özü kalesi elden çıkmıştır.17 Aralık 1788 tarihinde bu Osmanlı kalesini ele geçiren Ruslar tüyler ürperten bir vahşet göstererek şehri baştan başa yağma edip pek çok müslüman katletmişlerdir. Bu sıralarda yine önemli bir kale olan Hotin'in de düştüğü haberleri gelince Sultan Abdülhamit Hanın üzüntüsü dayanılmaz bir hal almıştır.

Özü ve Hotin kalelerinin düşman eline geçtiği kendisine bildirildiğinde 65 yaşında ve bitkin durumda olan I.Abdülhamit bu acıya dayanamamıştır. Sultanın ölümü saray çevresinde ve halkta büyük bir üzüntü doğurmuştur.

I.Abdülhamit'in ıslahatlarına değinecek olursak; on beş yıldan uzun süren saltanatında idari, siyasi ve askeri ıslahatlar yapmıştı.Topçu ve humbaracıların eğitimlerine önem verip bu işten sorumlu Ahmed Paşa'yı maddi ve manevi olarak desteklemiştir.Tımar sipahilerinin ıslahı için yeni kanunlar çıkartmıştır.Yeniçeri ocağına bir düzen vermek amaçlı faaliyetlerde bulunmuştur.Avrupa tarzında okullar açılmasını sağlamışi donanmayı ıslah için bir mühendishane kurdurmuştur.Eski ve ağır gemiler yerine İngiliz ve Fransız usulü hafif gemiler yaptırmış, bu işle ilgilenenleri candan desteklemiştir.

I.Abdülhamit, padişah oluncaya kadar sarayda kapalı kaldığı ve iyi bir eğitimden mahrum kaldığı için hem kendi çocuklarının hemde yeğenlerinin eğitim ve tebiyesine önem vermiş, onların geleceğin kudretli padişahları olmaları için özen göstermiştir.Nitekim kendisinden sonra padiah olan yeğeni III.Selim ve oğulları IV.Mustafa ve II.Mahmud onun başlattığı ıslahat ve yenilikleri devam ettirdiler.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Osmanlı Tarihi
 »  I.Abdülhamit Devri Önemli Olayları

Forum Ana Sayfası


 


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör acil 4 sorunun cevabı lazım kısa ve önemli notlar ols POSEDİON 0 1420 14.05.2014- 01:53
Konu Klasör Lale devri Lazkizi 0 601 18.04.2017- 22:23
Konu Klasör FETRET DEVRI emreaksakal 0 1469 17.04.2014- 20:22
Konu Klasör LÂLE DEVRI emreaksakal 0 1844 19.04.2014- 14:10
Konu Klasör Lale Devri Kaynakçası admin 0 4391 20.01.2010- 22:36

Etiketler   I.Abdülhamit,   Devri,   Önemli,   Olayları


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

Tarihonline.com

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama EkleSitemap | Ping | Yazı Yazma |

Kültür ve Sanat