Ana Sayfa  |  Forum  |  Yardım  |  Kurallar  |  Çerez Politikası  |  Giriş  |  Kayıt
Tarihonline.com Yenilenme Aşamasında
Sitemiz yenilenmiştir.  

Bu süre içerisinde Çerez politikası, Kişisel verilerin kullanılması, Site kuralları ve mesaj yazma kurallarıyla ilgili bilgileri mutlaka okumanızı öneririz. Bütün kullanıcılar Kullanım Şartları"nı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. 

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Osmanlı Haritaları Vatikan'da Sergilenecek           (gösterim sayısı: 2.853)
Yazan Konu içeriği

boşluk

admin
[Tarihçi]
Site Kurucusu

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 15.12.2009
İleti Sayısı: 351
Konum: Sivas
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Yazan: admin
Konu Tarihi: 11.11.2010- 16:35


Osmanlı haritaları, 30 Kasım - 8 Aralık tarihleri arasında Vatikan Palazzo Della Cancelleria Sarayı'nda sergilenecek.

'Piri Reis'ten Katip Çelebi'ye Osmanlı'nın dünyaya bakışı' isimli sergi, daha önce Kaliforniya San Bernardino State Üniversitesi, Paris'te UNESCO Genel Merkezi, Şam, Halep ve Riga'da sergilenmişti. Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile düzenlenen 'Piri Reis'ten Katip Çelebi'ye Osmanlı'nın dünyaya bakışı' isimli sergi, 30 Kasım-8 Aralıkta Palazzo Della Cancelleria Sarayı'nda sergilenmek üzere Vatikan'a gidecek.

Bahçeşehir Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçiliği'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek serginin açılışı 30 Kasım'da yapılacak. Açılışın ardından Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Komitesi Başkanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy ve Başbakanlık Başdanışmanı Doç Dr. İbrahim Kalın'ın konuşmacı olarak katılacağı bir panel düzenlenecek. Sergide, 16. yüzyılın başında Piri Reis ile başlayan, 17 yüzyılda Katip Çelebi ile devam eden, günümüzde birer görsel tarih hazineleri halini almış olan Osmanlı haritacılık ve coğrafya yazını konu ediliyor.

Döneminde ticari, askeri, bilimsel amaçlarla kullanılan, seyyahlara yol gösteren, sultanların ufukları bilinen dünyanın sınırlarına taşıyan, hatta zaman zaman eğlendiren eserler, günümüzde Osmanlı'nın Dünya'ya bakışını gözler önüne seriyor. UNESCO'nun 2009 yılını Katip Çelebi'yi anma yılı ilan etmesi üzerine hazırlanan sergi, bugüne kadar yurt içinde İstanbul ve Ankara'nın yanı sıra Mardin, Bilecik, Diyarbakır, Batman ve Siirt'te, yurt dışında da Kaliforniya San Bernardino State Üniversitesi, Paris'te UNESCO Genel Merkezi, Şam, Halep ve Riga'da sergilenmişti. Osmanlı haritaları, Avrupa, Amerika, Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerinde de sergilenecek.

Kaynak : Star Gazetesi

Büyük adamlar tarihi, tarih de büyük adamların yaptıklarını süslemiştir.   La Bruyere
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Osmanlı Tuğraları admin 0 5045 12.09.2010- 17:26
Konu Klasör Osmanlı Resimleri admin 0 8646 25.10.2010- 14:03
Konu Klasör Osmanlı Türkçesi admin 0 418 25.04.2020- 20:54
Konu Klasör Osmanlı Şehzadeleri admin 0 4027 21.01.2010- 00:05
Konu Klasör Osmanlı Tarihi emreaksakal 0 3403 17.04.2014- 21:10
Etiketler   Osmanlı,   Haritaları,   Vatikanda,   Sergilenecek
Tarih Dersi, Tarih Öğretmenleri, Tarih Sitesi, Tarih Portalı, Tarih Forum
Portal Forum Mobil RSS