Ana Sayfa  |  Forum  |  Yardım  |  Kurallar  |  Çerez Politikası  |  Giriş  |  Kayıt
Tarihonline.com Yenilenme Aşamasında
Sitemiz yenilenmiştir.  

Bu süre içerisinde Çerez politikası, Kişisel verilerin kullanılması, Site kuralları ve mesaj yazma kurallarıyla ilgili bilgileri mutlaka okumanızı öneririz. Bütün kullanıcılar Kullanım Şartları"nı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. 

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Tarih Öğretmeni Adaylarından Başbakana Mektup           (gösterim sayısı: 3.536)
Yazan Konu içeriği

boşluk

admin
[Tarihçi]
Site Kurucusu

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 15.12.2009
İleti Sayısı: 351
Konum: Sivas
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Yazan: admin
Konu Tarihi: 05.12.2010- 21:06


Atanamayan Tarih Öğretmeni arkadaşlarımız Bakan Nimet Çubukçu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a öğretmen atamaları sorunlarıyla ilgili mektup ulaştırdılar.

Mektup aynen şu şekilde ;

"Sayın Başbakanımızın Dikkatine ;

  Sayın Başbakanım bizler yıllarca üniversite okuyarak öğretmen olmak idealiyle her günümüzü geçiren öğretmen adaylarıyız. Birçoğumuz yıllardır Kpss öğretmenlik sınavına giriyor ve iyi de puanlar almamıza rağmen atanamıyoruz.

  Bu arkadaşlarımız arasında Temmuz 2010'da yapılan şaibeli sınavda kendileri için yeterli puanları alıp atanabilecek durumdayken sınavın iptal edilmesiyle atanamayacak hale gelen arkadaşlarımız da var. Şüphesiz 2010 yılındaki Kpss skandalı en çok bu arkadaşlarımızı mağdur etmiştir. Yüzlerce öğretmen adayı bu şekilde atanacak puanı almışken yenilenen sınavla sıralama dışında kalmışlardır.

  Kpss sistemi yıllardır uygulanmakta olup birçok hatayı da bünyesinde barındırmaktadır. Bazı branşlarda adaylar 30 puan bile alıp atanabilirken özellikle bazı branşlarda üst üste birkaç sınavda 80 puanı geçip hatta derece yapıp atanamayan adaylar da oldukça fazladır.

  Bu sistemi objektif değerlendirmek için branşlar arasındaki bu uçurumun giderilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Ayrıca branşlardan alınacak öğretmen sayılarına göre planlama ve tespit yapılması , gelecek yılların yapılanmasının şimdiden belli edilmesi zaruridir.

  Kimi branşlardan mezun sayısı ile her sene alınan öğretmen sayısı arasında giderek açılan bir farkla ters yönde bir ilişki vardır. Söz gelimi Tarih branşından her sene binlerce aday mezun olurken alınan öğretmen sayısı 150 ile 300 civarında kalmaktadır. Bu durumun halledilebilmesi sistemli bir planlama ile gerçekleştirilebilir. Özellikle Yök ile koordine bir şekilde ihtiyaca göre fakülte ve bölümlerin kurulması , gerekirse fazla olanların kontenjanlarının düşürülmesi hatta kapatılabilmesi gençlerin de geleceğe umutlu bakabilmelerini sağlayacaktır.

  Her sene bazı branşlardan alınan öğretmen sayısı artmadığı halde mezun olan ve sınava giren aday sayısının sürekli artması sınavın ve atama sisteminin geçerliliğini en başta etkileyen unsurlardan olarak görülebilir. 20.000 adayın sınava girdiği bir branştan 200 kişi arasına girebilmek için bu binlerce aday bütün hayatlarını, ideallerini bir kenara itmektedirler. Her branşta yüzde 20'lik bir dilim içine girdiğinde öğretmen olunabilmesi gibi bir kriter hem seçiciliği hem de niteliği koruyacaktır.

  Bizler biliyoruzki ülkemizde önemli bir sorun olarak öğretmen açığı bulunmaktadır. Yine biliyoruzki atanmayı bekleyen binlerce öğretmen adayı vardır. Özellikle 2010 Kpss sınavı sonrasında 6 Aralık'ta yapılacak kadrolu öğretmen atamasından sonra yapılacak olan sözleşmeli atamada kadroya geçenlerin sayısı kadar değil de kadroya geçen sözleşmelilerin üç katı kadar yeni sözleşmeli öğretmen alımı yapılırsa 2010 yılında mağdur olmuş ve haksızlığa uğramış öğretmen adaylarının bu mağduriyetleri de bir nebze olsun giderilmiş olunur. Hem de bu öğretmenler kendilerine verilen bu fırsatla ülkemizin ücra köşelerinde eğitime katılmış yeni dinamikler olarak canla başla görev yaparlar.

Bizler genç öğretmen adayları ülkemizin en önemli sorunlarından birisinin de öğretmen atama sistemi olduğunun farkındayız. Sizlerin de bu sorunun çözümüne yönelik adımlarınızı beklemekteyiz. Bu sorunun ülkemizin önemli bir sorunu olarak görülüp halledilmesi gerektiğine inanıyoruz. Uzun vadeli plan ve programların açıklanması , bu sorunun çözümüne dair önerilerin gündeme getirilmesi ve değerlendirilmesi eğitim sistemimiz açısından da elzemdir. Bu vesileyle bir kez daha ülkemiz adına yaptığınız ve yapacağınız çalışmalar için muvaffakiyetlerinizi dileriz.   "

Mektubun sonunda isim, mail ve telefon bilgileri gibi iletişim bilgileri de yer aldı. Umarız atanamayan arkadaşlarımız için de hayırlı haberler gelir.

Bu yazının daha kapsamlısı ve mektubun verilme süreci için http://www.guldeste.net/ogretmen-adaylarindan-bakan-ve-basbakana-mektup.html adresine bakabilirsiniz.Büyük adamlar tarihi, tarih de büyük adamların yaptıklarını süslemiştir.   La Bruyere
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Son Yıllarda Tarih Öğretmeni Atama Sayıları admin 2 5491 11.05.2011- 18:53
Konu Klasör 1 Haziran 2011'de 435 Tarih Öğretmeni Atanacak admin 5 5709 25.05.2011- 16:24
Konu Klasör Ülkemizde Ne Kadar Tarih Öğretmeni Açığı Var? admin 0 3871 20.04.2011- 18:11
Konu Klasör 3'te 3 Tarih (Üçte Üç Tarih Programı) - Trt1 admin 0 363 26.04.2020- 15:18
Konu Klasör Tarih Yazıcılığı admin 0 12544 28.01.2011- 23:55
Etiketler   Tarih,   Öğretmeni,   Adaylarından,   Başbakana,   Mektup
Tarih Dersi, Tarih Öğretmenleri, Tarih Sitesi, Tarih Portalı, Tarih Forum
Portal Forum Mobil RSS