Ana Sayfa  |  Forum  |  Yardım  |  Kurallar  |  Çerez Politikası  |  Giriş  |  Kayıt
Tarihonline.com Yenilenme Aşamasında
Sitemiz yenilenmiştir.  

Bu süre içerisinde Çerez politikası, Kişisel verilerin kullanılması, Site kuralları ve mesaj yazma kurallarıyla ilgili bilgileri mutlaka okumanızı öneririz. Bütün kullanıcılar Kullanım Şartları"nı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. 

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Bunları Biliyor Musunuz ? ( Tarihle İlgili )           (gösterim sayısı: 4.460)
Yazan Konu içeriği

boşluk

admin
[Tarihçi]
Site Kurucusu

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 15.12.2009
İleti Sayısı: 351
Konum: Sivas
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Yazan: admin
Konu Tarihi: 30.12.2010- 16:20


Osmanlı resmi belgelerinde ve padişah fermanlarından İstanbul'un adı 1. Dünya savaşı sonrasına kadar yüzlerce yıl Konstantiniyye olarak geçmiştir. Konstantinopolis olan Yunanca ismin sonuna -iyye eki getirilerek Osmanlıcalaştırılmıştır.
(Kaynak: Osmanlı'yı Yendiden Keşfetmek-İlber Ortaylı)

12 ciltlik Tarih-i Cevdet eserinin hala günümüz Türkçesine uyarlanamadığını biliyor muyuz? (Kaynak: ORTAYLI İ. Son İmparatorluk Osmanlı, 2006, 36.s.)

Yavuz Sultan Selim'in Mercidabık ve Ridaniye savaşları ile yıkıp topraklarına kattığı Memluk devletinin sanılanın aksine bir Arap devleti değil bir Türk ve Çerkes devleti olduğunu biliyor musunuz ? Memluklar köle Türklerin kurduğu bir devletti. Yönetiminde Türkler ve Çerkesler yer alıyordu.

Merhum Necip Fazıl Kısakürek in 1954 lü yıllarda çıkardığı Büyük Doğu mecmuasının bir sayısının kapağında, Osmanlı arması işlemeli sanat eseri bir kumaş resmini yayınlayınca, "padişahlık propagandası yapmak " gibi saçma bir gerekçe ile derginin o sayısının toplatıldığını ve kendisinin de suçlanarak mahkemeye sevkedildiğiniNecip Fazıl'ın mahkemede kendisini suçlayan savcıya gayet ibretli bir şekilde:İçinde adalet işlerine bakılan bu binanın tepesinde aynı Osmanlı arması var Siz de mi padişahlık propagandası yapıyorsunuz?" diye haykırdığını (12) Biliyor muydunuz?

Merhum Adnan Menderes'in, İstanbul'un imarı faaliyetlerinin başlatıldığı l950'li yılların birinde, gece yarısı cennetmekan Sultan Abdülhamid Han'ın muhterem kerimeleri Ayşe Osmanoğlu ile annesi Müşfika Kadınefendi'nin kaldığı evin kapısını çalarak gizlice içeri girip her ikisinin de ellerini öptükten sonra :"Siz bize veli nimetlerimizin emanetlerisiniz Fakat maalesef sizlerle bugüne kadar alakadar olamadım Çok özür dilerim Çevremiz böyle tavırları hazmedemeyecek insanlarla dolu! " dediğini Daha sonra da, Osmanlı'nın bu aziz analarına, kimseye muhtaç olmamaları için, içinde 10000 lira bulunan bir zarf bırakıp ayrıca tahsisat-ı mestureden (örtülü ödenek) maaş bağladığını ve 2 7 Mayıs'da bu paranın kesildiğini biliyor musunuz ? ( Kaynak : Mısıroğlu, Kadir' Geçmiş Günü Anarken, cilt l Sebil Yay İst?93 sh 132 )

Planları başta Fatih Sultan Mehmed olmak üzere Mimar Muslihiddin tarafından çizilen ve inşaatında Koca Sultan ın , bile taştaşıdığı Rumeli Hisarı'nın, altı bin işçinin geceli gündüzlü vecd ve iman havasının lezzeti ve heyecanı içinde çalışması sayesinde yüzotuziki gün gibi akıl almaz bir zamanda bitirildiğiniHisarın planına kuş bakışı nazar edildiği zaman, Arapça 'Muhammed" yazısı okunacak şekilde olduğunuBu muazzam abidenin "Mim" harflerinin olduğu yerde kulelerin , "Ha " ve "Dal" harflerinin olduğu yerde ise istihkamların yer aldığını   Biliyor muydunuz? ( Kaynak : Yılmaz, Muammer; Fatih'in Şahsiyetinden Çizgiler, şahsi basım, Kayseri/1993, s 10 )

EVET ARKADAŞLAR ŞİMDİLİK BU KADAR . SİZLER DE KONU ALTINDAN TARİH İLE İLGİLİ BİLİNMEYEN NOKTALAR HAKKINDA CEVAPLARINIZI YAZARSANIZ BU KONU DAHA DA GELİŞİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
Büyük adamlar tarihi, tarih de büyük adamların yaptıklarını süslemiştir.   La Bruyere
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Tarihle İlgili Facebook, Msn Nickleri admin 0 2872 25.01.2011- 14:38
Konu Klasör Zula Oynuyor musunuz? admin 0 74 25.04.2020- 12:52
Konu Klasör Trt1 Diriliş (Ertuğrul) Seyrediyor musunuz? admin 1 2320 03.06.2015- 10:12
Konu Klasör Tarih ile İlgili Özdeyişler admin 0 3211 29.10.2010- 18:48
Konu Klasör Tarih ile İlgili Sözler admin 0 3791 29.10.2010- 18:51
Etiketler   Bunları,   Biliyor,   Musunuz,   Tarihle,   İlgili
Tarih Dersi, Tarih Öğretmenleri, Tarih Sitesi, Tarih Portalı, Tarih Forum
Portal Forum Mobil RSS