Ana Sayfa  |  Forum  |  Yardım  |  Kurallar  |  Çerez Politikası  |  Giriş  |  Kayıt
Tarihonline.com Yenilenme Aşamasında
Sitemiz yenilenmiştir.  

Bu süre içerisinde Çerez politikası, Kişisel verilerin kullanılması, Site kuralları ve mesaj yazma kurallarıyla ilgili bilgileri mutlaka okumanızı öneririz. Bütün kullanıcılar Kullanım Şartları"nı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. 

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Atatürk`e Suikast Girişimi           (gösterim sayısı: 2.213)
Yazan Konu içeriği

boşluk

Xiongnu
[Xiongnu]
Kayıtlı Kullanıcı

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 25.03.2011
İleti Sayısı: 9
Konum: Samsun
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Yazan: Xiongnu
Konu Tarihi: 27.03.2011- 00:47


Atatürk`e Suikast Girişimi

16 Haziran 1926 Çarşamba günü İzmir'e gitmek üzere seyahatte bulunan Gazi Mustafa Kemal Paşaya suikast yapacakları ihbarı üzerine, suikastı fiilen yapmakla görevli olanlar, suç vasıtaları olan bomba ve silahlarıyla birlikte yakalanmışlardır.

Suikast şebekesi, aylardan beri birtakım özel tertibat ile her ne olursa olsun Gazi'ye karşı suikast yapmayı ve bu suretle de hükümeti devirmeyi kararlaştırmıştı. Suikastı hazırlayanlar, Terakkiperver Cumhuriyet fırkasına mensup bazı kimselerdi. En önemli rolü oynayanlar Terakkiperver Fırkadan İzmit Milletvekili Şükrü Bey ile eski İttihat ve Terakkici Kara Kemal'di. Suikast önce Ankara'da tasarlanmış, Erzincan Milletvekili Sabit Bey'le Faik Bey'in müdahaleleri ile önlenmiş, daha sonra Bursa'da düşünülmüş, bu da uygun görülmeyerek İzmir'de gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

16 Haziran 1926'da İzmir'e gelmesi beklenen trenin gelmemesi sonucu Giritli Şevki durumu İzmir Valisine ihbar etmiş ve suikastçılar silahları ile birlikte yakalanmışlardır.

Suikast olayının Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası bir kısım mensupları ile ilgili bulunduğu ortaya çıkmış ve eski İttihat ve Terakkicilerin de bu olayın tahrik ve düzenleyicileri oldukları anlaşılmıştır. Amaçları, önce irticayı tahrik ve dini siyasete alet ederek Mustafa Kemal Paşa'yı iktidardan düşürmekti. Buna muvaffak olamayınca, İttihat ve Terakki'nin ileri gelenleri, Terakkiperver Fırkanın içindeki adamlarıyla suikast teşebbüsü hazırlıklarına girişmişlerdir. Kurulan İstiklal Mahkemesi, suçları sabit olanları idama mahkum etmiştir. 14 Temmuz 1926'da başta Ziya Hurşit, Laz İsmail, Gürcü Yusuf, Çopur Hilmi, Şükrü Bey, Ayıcı Arif, İsmail Canpolat olmak üzere 13 kişi idam edilmiştir.

Atatürk bu eylemleri yapanlara karşı "Benim naçiz vucudum bir gün elbet toprak olacktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır" diyerek çok anlamlı bir cevap vermiştir.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Dakika Dakika Fetö'nün Darbe Girişimi Kitapçığı admin 0 183 26.04.2020- 14:45
Konu Klasör Atatürk İlkeleri Ve İnkılapları emreaksakal 0 2043 17.04.2014- 17:37
Konu Klasör Atatürk’ün Okuduğu Okulların Şimdiki Adları admin 0 3593 15.10.2010- 21:52
Konu Klasör Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu admin 0 2485 21.10.2010- 15:38
Konu Klasör Atatürk'ün Samsun'a Çıktığı Gemi : Bandırma Vapuru admin 0 5957 24.10.2010- 15:07
Etiketler   Atatürk`e,   Suikast,   Girişimi
Tarih Dersi, Tarih Öğretmenleri, Tarih Sitesi, Tarih Portalı, Tarih Forum
Portal Forum Mobil RSS