Ana Sayfa  |  Forum  |  Yardım  |  Kurallar  |  Çerez Politikası  |  Giriş  |  Kayıt
Tarihonline.com Yenilenme Aşamasında
Sitemiz yenilenmiştir.  

Bu süre içerisinde Çerez politikası, Kişisel verilerin kullanılması, Site kuralları ve mesaj yazma kurallarıyla ilgili bilgileri mutlaka okumanızı öneririz. Bütün kullanıcılar Kullanım Şartları"nı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. 

Yeni Başlık  Cevap Yaz
istanbulun fethi           (gösterim sayısı: 4.994)
Yazan Konu içeriği

boşluk

sinem
[rose]
Kayıtlı Kullanıcı

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 04.11.2012
İleti Sayısı: 1
Konum: Adana
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Yazan: sinem
Konu Tarihi: 04.11.2012- 20:58


bu konuda bilgi lütfen :(

İSTANBUL'UN FETHİ HAKKINDA GENEL BİLGİ
Yazan Cevap içeriği

boşluk

OĞUZHAN
[arap]
Kayıtlı Kullanıcı

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 29.04.2011
İleti Sayısı: 2
Konum: ıstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Yazan: OĞUZHAN
Cevap Tarihi: 29.01.2014- 14:34


İstanbul'un Fethiİstanbul'un Fethi, 29 Mayıs 1453'te, şehri günlerdir kuşatan Osmanlı ordusunun, şimdi İstanbul olarak bilinen, o zamanki adıyla Konstantinopolis (Constantinople) şehrini Sultan II. Mehmed Han'ın komutanlığında fethetmesidir.Bu fetihten sonra Osmanlı Devleti İmparatorluk olmuş, henüz 21 yaşında olan Sultan II. Mehmed, fatih unvanını da alarak Fatih Sultan Mehmed olarak anılmaya başlanmıştır. Tarihteki en önemli devletlerden olan Doğu Roma İmparatorluğu böylelikle sona ermiştir.İstanbul Fetih edildikten sonra Orta Çağ kapanmış ve 1789 Fransız ihtilali'ne kadar sürecek olanYeni Çağ başlamıştır.Tarih: 2 Nisan - 29 Mayıs 1453

Yer: İstanbul (Bizans dönemi ismi: Constantinople)

Sonuç: Osmanlı'lar İstanbul'u ele geçirdi, Bizans İmparatorluğu yıkıldı. II. Mehmed, Fatih (fetheden) ilan edildi.

Bizans İmparatorluğu kumandanı: XI Konstantin

Osmanlı kumandanı: Fatih Sultan Mehmed (İkinci Mehmet)

Resim Ekleme


İstanbul un fethi ile ilgili peygamberimizin hadisi
Yazan Cevap içeriği

boşluk

OĞUZHAN
[arap]
Kayıtlı Kullanıcı

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 29.04.2011
İleti Sayısı: 2
Konum: ıstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Yazan: OĞUZHAN
Cevap Tarihi: 01.02.2014- 01:00


Peygamberimiz Hz. Muhammed (sas) in İstanbul’un fethiyle ilgili hadis-i şerifi başta Buhari’nin Et-Tarihü’l Kebir kitabı olmak üzere, Ahmed Bin Hanbel’in Müsned ve Taberânî’nin El-Mûcemu’l Kebir adlı kitaplarında   ve birçok hadis kaynağında yer almaktadır.
Buhârî’nin kitabında geçen İstanbul’un fethiyle ilgili hadis-i şerifin tam tercümesi şöyledir: Kostantiniyye elbette fetholunacaktır. “Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.”  
Hadis-i şerifin söylenmiş olduğuna dair birkaç yorum:
Peygamberimizin vefatından 1453 tarihine kadar olan 900 küsür yıllık zaman diliminde –dört halife devri de dahil olmak üzere- ve Bizans İmparatorluğunun en güçlü olduğudönemlere rastlamasına rağmen, tarih kaynakları İstanbul’a 29 defa işgal girişiminde bulunulduğunu belirtmektedir. Bu işgal girişimlerinin büyük çoğunluğunun İslam devletleri tarafından gerçekleştirldiği bilgisi de düşünülürse hadis-i şerife dair doğruluk payı artmaktadır.
Ayrıca İstanbul’a işgal girişimlerinde bulunan İslam devleti hükümdarlarının Peygamberimizin bu övgüsüne nail olmak için İstanbul’u kuşattıklarını ifade etmeleri tarih kaynaklarında geçen diğer bilgilerden biridir.
İstanbul’un fethine dair hadis-i şerife destek olacak mahiyette çok enteresan bir bilgi daha vardır. Sebe Sûresi 15. Ayette geçen: “Beldetun Tayyibetün” ibaresi, ebced hesabına göre İstanbul’un fetih tarihi olan Hicri 857 yılını göstermektedir.
İstanbul’un Peygamberimiz döneminde, yani MS. 500’lü yıllarda Arap Yarımadasında oldukça tanınması ve güzel bir şehir olduğunun bilinmesi, dikkatleri İstanbul üzerine çekmekte ve Peygamberimizin bu konuda söz söyleme ihtimalinin artması da kuvvetle muhtemeldir.
Ayrıca İstanbul’da türbesi ve kabri bulunan, Emeviler zamanındaki İstanbul kuşatmasında şehit düşen, Hz. Eyyüb-el Ensâri başta olmak üzere, bu kuşatmada şehit düşen meşhur birkaç sahabenin dışında, adı bilinmeyen veya Bizans devirleri içerisinde unutturulan sahabelerin sayısı az değildir. Bu sahabeleri Arap Yarımadası’ndan İstanbul’a kadar götüren şeyin sadece fetih aşkı değil; Peygamberimizin hadis-i şerifinde övdüğü kişiler arasına dahil olmak gibi büyük bir manayı barındırdığını görmek çok zor olmasa gerek…
İslam inancına göre Peygamberimizin övgüsüne nail olmak, bu dünyada bulunan her güzel şeyin üstünde bir vasıf olarak görülmektedir. Onun övdüğü kişilerden biri olmak, bir anlamda ebedi hayattaki büyük kurtuluş vesilelerinden biridir, birincisidir.
Bu sebepledir ki; tarih boyunca İslam devletlerinin bütün orduları, bütün kumandanları ve neferleri, bu övgüye nail olabilmek uğruna canlarını feda etmiş ve bu uğurda belki milyonlarca şehit verilmiştir.
Bütün bu gayretlerin neticesinde 7. Osmanlı Padişahı II. Mehmet Han, İstanbul’u fethederek 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet ünvanını almış ve Peygamberimizin övgüsüne nail olmuştur. Sadece peygamberimizin övgüsüne nail olmakla kalmamış, tüm islam aleminin ve Türk milletinin övgüsüne de mazhar olmuştur. Diğer taraftan da 1000 yıllık Bizans-Roma İmparatorluğu’nun varlığına son vermiş, bir çağı kapatıp bir çağı açmıştır.Bu ileti en son OĞUZHAN tarafından 01.02.2014- 01:01 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

Yönetici
[Yönetici]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 04.05.2020
İleti Sayısı: 57
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Cevap Yazan: Yönetici
Cevap Tarihi: 18.06.2020- 17:35


Sitemizde İstanbul'un Fethi ile ilgili çeşitli başlıkları bulabileceğiniz özel forum bulunmaktadır. Bakınız ; İstanbul'un FethiYeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör İstanbul'un fethi kaç gün sürdü? admin 0 206 26.04.2020- 13:55
Etiketler   istanbulun,   fethi
Tarih Dersi, Tarih Öğretmenleri, Tarih Sitesi, Tarih Portalı, Tarih Forum
Portal Forum Mobil RSS