Ana Sayfa  |  Forum  |  Yardım  |  Kurallar  |  Çerez Politikası  |  Giriş  |  Kayıt
Tarihonline.com Yenilenme Aşamasında
Sitemiz yenilenmiştir.  

Bu süre içerisinde Çerez politikası, Kişisel verilerin kullanılması, Site kuralları ve mesaj yazma kurallarıyla ilgili bilgileri mutlaka okumanızı öneririz. Bütün kullanıcılar Kullanım Şartları"nı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. 

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Prof. Dr. Kemal Karpat'a TBMM Onur Ödülü Verildi           (gösterim sayısı: 2.294)
Yazan Konu içeriği

boşluk

admin
[Tarihçi]
Site Kurucusu

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 15.12.2009
İleti Sayısı: 351
Konum: Sivas
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Yazan: admin
Konu Tarihi: 16.12.2009- 23:55


Resim Ekleme

TBMM Onur Ödülü, törenle Prof. Dr. Kemal Karpat'a verildi. Prof. Dr. Karpat, törende yaptığı konuşmada, bugünü ''hayatının en anlamlı günü'' olarak niteledi. Karpat, ilim yoluna adadığı ömrünün kısa özetindeki bir vurgusu dikkat çekti.

Milletin temsil edildiği Meclisten ödül aldığını vurgulayan Prof. Dr. Karpat, ''Hiçbir zaman ödül için çalışmadım ve ödül alacağım diye düşünmedim. Çünkü benim amacım yeni yollardan giderek milletimi, insanımı keşfetmek, onun bilinmeyen taraflarını görmek ve anlatmaktı'' dedi.

Prof. Dr. Karpat, ''Paraya bakmadım, şan, şöhret aramadım. Durmadan kendi milletimi anlamaya sonra anlatmaya gayret ettim'' diye konuştu.

Söylediklerinden hoşlanmayanlar olduğunu, kendisini, ''milliyetçi, İslamcı, bazen sosyalist olarak tasvir ettiklerini'' dile getiren Karpat, ''Ben herhangi bir ideolojiye ait değilim. Benim ideolojim insandır, sevgidir'' dedi.

Kültür temellerini unutmamak gerektiğini, bunun yapılabildiği takdirde Türkiye'nin geleceğinin garanti altına alınmış olacağını belirten Karpat, Türkiye'de bir demokrasi olduğunu ve işlediğini, halktan çıkan kişilerin üst mevkilerde söz sahibi oldukarını anlattı.

Prof. Dr. Karpat, ''Bütün Türkiye'yi temsil eden bu kaynaşmanın yarattığı yeni bir kimlik doğmuştur. Biz, bu yeni kimliğe hala Türk diyoruz. Ancak bu, memlekete has değişim ölçüleri içinde oluşmuş ve kendine mahsus mecra takip ederek bugünkü insanımızı yaratmıştır'' diye konuştu.

Kemal Karpat'ın öğrencisi Doç. Dr. Hakan Kırımlı da Prof. Dr. Karpat'ı anlatan bir konuşma yaptı.

Daha sonra, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin tarafından Prof. Dr. Karpat'a TBMM Onur Ödülü takdim edildi ve konuklarla birlikte anı fotoğrafı çektirildi.

Törenin ardından bir de resepsiyon verildi.

Törene, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Devlet Bakanı Aliye Kavaf, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Hüseyin Çelik, milletvekilleri ile çalışanlar ve davetliler katıldı.

AA

Büyük adamlar tarihi, tarih de büyük adamların yaptıklarını süslemiştir.   La Bruyere
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil Kimdir? admin 2 4888 17.05.2020- 02:12
Konu Klasör Prof. Dr. Şahin Uçar Kimdir? admin 0 204 04.05.2020- 14:38
Konu Klasör Prof. Dr. Necdet SAKAOĞLU Kimdir? admin 0 216 16.05.2020- 18:08
Etiketler   Prof.,   Dr.,   Kemal,   Karpata,   TBMM,   Onur,   Ödülü,   Verildi
Tarih Dersi, Tarih Öğretmenleri, Tarih Sitesi, Tarih Portalı, Tarih Forum
Portal Forum Mobil RSS