Ana Sayfa  |  Forum  |  Yardım  |  Kurallar  |  Çerez Politikası  |  Giriş  |  Kayıt
Tarihonline.com Yenilenme Aşamasında
Sitemiz yenilenmiştir.  

Bu süre içerisinde Çerez politikası, Kişisel verilerin kullanılması, Site kuralları ve mesaj yazma kurallarıyla ilgili bilgileri mutlaka okumanızı öneririz. Bütün kullanıcılar Kullanım Şartları"nı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. 

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Debbağhane Nedir? Türklerde Debbağlık (Dericilik)           (gösterim sayısı: 148)
Yazan Konu içeriği

boşluk

admin
[Tarihçi]
Site Kurucusu

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 15.12.2009
İleti Sayısı: 351
Konum: Sivas
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Yazan: admin
Konu Tarihi: 05.05.2020- 03:22Debbağhane Nedir? Osmanlılarda Debbağlık
Bu yazımızda kısaca "Debbağ" ve "Debbağhane" kavramı hakkında bilgi verelim. Belki bu kelimeyi ilk kez duydunuz öğrenmek istiyorsunuz. Belki de "Tabakhane" kelimesini duymuşsunuzdur da "Debbağhane" kelimesini bilmiyorsunuzdur. Belki yaşadığınız şehirde "Debbağhane" diye bir semt adı veya bir yer adı var.   İnşallah bu kısa yazıyla bu kavramı öğrenmiş oluruz.
»     Öncelikle Debbağ kelimesini açıklayalım. Arkadaşlar Debbağ, hayvan derisini işleyip kullanılır hale getiren kişiye denilir. Yani Debbağlık bir meslektir, Debbağ ise bu mesleği yapan sanatkârdır. Debbağlık mesleği gerçekten zor bir meslektir. Bu mesleğin Anadolu'daki ilk öncüsünün Ahî teşkilâtının kurucusu Ahî Evran olduğu söylenmektedir. Ahî Evran kendisi bir debbâğ olduğu için Ahilik teşkilatında da bu meslek önem kazanmıştı. Evliya Çelebi de Anadolu debbağlarının piri olarak Ahi Evran’ı zikretmektedir.
Bilindiği gibi Müslüman Türk toplumlarında dericilik çok gelişmiştir. Hatta İslamiyetten önceki Türklerde de giyim eşyası olarak mesela deriden pantolonlar yapıldığını biliyoruz. Bu nedenle Debbağlık mesleği yani deri işlemeciliği Türklerde uzun süredir var olan bir meslektir.
Özellikle Osmanlılar döneminde bu zanaat oldukça gelişti. 15-16. yüzyılarda çok sayıda Debbağhane varlığından söz ediliyor. Yani derilerin işlenip kullanılacak hale getirildiği bu yerler çok önemlidir. 16. yüzyıldan itibaren Avrupalıların Türk derilerine fazla itibar etmeye başlaması debbâğlık zanaatını daha da önemli bir meslek yapmıştır. Ama özellikle 18. yüzyıldan sonra Sanayi İnkılabı, dışarıdan gelen ürünler derken bu mesleğin önemi ve etkisi azalmaya başlamıştır.
Günümüzde kullanılan “tabakhane” kelimesi debbağhaneden gelmektedir. Derinin işlenmesi zor ve meşakkatli olduğundan Debbağhaneler de şehirlerin uzak bölgelerine yapılmaya çalışılmıştır. Hatta Debbağhaneler'de, bol su gereksinimi olduğundan deniz kenarlarında veya akarsu kenarında genellikle suların şehre giriş tarafında olmayacak şekilde yapılırdı.
Şimdi belki siz de içinde "Tabakhane" geçen bir söz duymuşsunuzdur. Onun açıklamasını da başka bir zamana bırakalım. Umarım yazımız faydalı olmuştur. Tarihonline.com sitemizde birbirinden farklı birçok tarih konusunda yazılar okuyabilirsiniz.Büyük adamlar tarihi, tarih de büyük adamların yaptıklarını süslemiştir.   La Bruyere
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör İlk Türklerde Hükümdarın Aldığı Unvanlar admin 0 233 03.05.2020- 17:14
Konu Klasör Külliye Nedir ? admin 4 9403 02.02.2010- 11:26
Konu Klasör Orojenez Nedir ? emreaksakal 0 2296 17.04.2014- 21:11
Konu Klasör Antifiriz Nedir emreaksakal 0 1776 16.04.2014- 19:35
Konu Klasör Dante Nedir emreaksakal 0 2421 16.04.2014- 19:34
Etiketler   Debbağhane,   Nedir,   Türklerde,   Debbağlık,   Dericilik
Tarih Dersi, Tarih Öğretmenleri, Tarih Sitesi, Tarih Portalı, Tarih Forum
Portal Forum Mobil RSS