Ana Sayfa  |  Forum  |  Yardım  |  Kurallar  |  Çerez Politikası  |  Giriş  |  Kayıt
Tarihonline.com Yenilenme Aşamasında
Sitemiz yenilenmiştir.  

Bu süre içerisinde Çerez politikası, Kişisel verilerin kullanılması, Site kuralları ve mesaj yazma kurallarıyla ilgili bilgileri mutlaka okumanızı öneririz. Bütün kullanıcılar Kullanım Şartları"nı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. 

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Portsmouth FC Kulübü Logosu: Ay-Yıldız Türk Simgesi Mi?           (gösterim sayısı: 784)
Yazan Konu içeriği

boşluk

admin
[Tarihçi]
Site Kurucusu

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 15.12.2009
İleti Sayısı: 351
Konum: Sivas
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Yazan: admin
Konu Tarihi: 05.05.2020- 15:06


Evet konu başlığımız "İngiltere'deki Portsmouth FC Kulübü Logosunda Ay-Yıldız Türk Simgesi Mi?" şeklinde.
Portsmouth FC Kulübü, İngiltere'de bir futbol kulübü. Zaman zaman Premier Lig'de oynasa da şu anda sanırım İngilizlerin League One dedikleri ligde oynuyor. her neyse yazımızın konusu Portsmouth FC logosunda yer alan ay-yıldızla ilgili.

İddialardan birisi Portsmouth futbol kulübünün Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamit tarafından kurulduğu ve bundan dolayı ambleminde "ay-yıldız" bulunduğu şeklindeki iddia. Tabiki genellikle Müslüman toplulukların simge olarak seçtiği ve tarihte birçok topluluk tarafından benimsenen hilal ve 8 uçlu yıldız kulübün ambleminde yer alınca akıllara bu soru gelmiş olabilir ama iddiaları resmi olarak destekleyecek bir kanıt da henüz görünmüyor. Hatta bazı kaynaklar 12. yüzyılda Haçlı Seferleri sırasında Kudüs'e doğru harekete geçen Aslan Yürekli Richard olarak bilinen I. Richard'ın bu simgeleri beğenip benimsediği için İngiltere'de kullanılmış olabileceğini söylüyor. Tabi bu da kesindir denilemez.
Bu arada ay ve yıldızdan oluşan logonun sadece Portsmouth FC Kulübü ambleminde değil aynı zamanda bu takımın yer aldığı İngiltere’nin güneydoğusunda Londra ile bağlantılı mühim bir liman şehri Portsmouth şehrinin ambleminde de kullanıldığı görülebilir. Dolayısıyla bu ay-yıldız kullanımının II. Abdülhamit dönemi öncesine dayandığı söylenilebilir.
Tarihçi Ekrem Buğra Ekinci kendi ismini taşıyan internet sitesinde bu şehirle irtibatımızın 1850’lere uzandığını ve denizciler gönderildiğini ve o sırada çıkan Kolera salgınında Osmanlı denizcilerinin hayatlarını kaybedip orada defnedildiklerini söylemektedir. Bu sefer de "Portsmouth, o zamanki sıkı müttefiği Osmanlılara karşı bir jest mi yaptı?" sorusu akıllara gelmektedir. Yani anlaşılıyorki iddialar fazla. Ama çok detaylı araştırmalar yapılmadan bu sorularımıza bugün itibariyle kesin cevap vermek mümkün görünmüyor.Büyük adamlar tarihi, tarih de büyük adamların yaptıklarını süslemiştir.   La Bruyere
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör ® R Simgesi Nedir? Nasıl Yazılır? admin 0 307 26.04.2020- 16:19
Konu Klasör Tarihteki Türk Devletleri admin 0 3154 09.11.2010- 12:18
Konu Klasör Tarihteki 16 Türk Devleti admin 1 5526 03.04.2014- 01:44
Konu Klasör İslamiyet Öncesi Türk Tarihi emreaksakal 0 2867 17.04.2014- 17:44
Konu Klasör Tarihteki İlk Türk Devleti Hangisidir ? admin 0 3746 10.04.2011- 23:32
Etiketler   Portsmouth,   Kulübü,   Logosu:,   Ay-Yıldız,   Türk,   Simgesi
Tarih Dersi, Tarih Öğretmenleri, Tarih Sitesi, Tarih Portalı, Tarih Forum
Portal Forum Mobil RSS