Ana Sayfa  |  Forum  |  Yardım  |  Kurallar  |  Çerez Politikası  |  Giriş  |  Kayıt
Tarihonline.com Yenilenme Aşamasında
Sitemiz yenilenmiştir.  

Bu süre içerisinde Çerez politikası, Kişisel verilerin kullanılması, Site kuralları ve mesaj yazma kurallarıyla ilgili bilgileri mutlaka okumanızı öneririz. Bütün kullanıcılar Kullanım Şartları"nı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. 

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Her Büyük Olay Tarihi Çağı Değiştirir mi? Yeni Bir Çağ Nasıl           (gösterim sayısı: 460)
Yazan Konu içeriği

boşluk

Yönetici
[Yönetici]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 04.05.2020
İleti Sayısı: 57
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Yazan: Yönetici
Konu Tarihi: 16.05.2020- 21:16


Her Büyük Olay Tarihi Çağı Değiştirir mi? Yeni Bir Çağ Nasıl Başlar?

Aslında soru basit. Tarihte çağları değiştiren olaylar, dünyanın büyük kısmını etkileyen evrensel nitelikteki büyük hadiseler olmuştur. Mesela Fransız İhtilali 1789'da yaşandıktan sonra sadece Fransa'yı değil dünyadaki pek çok devleti ve düzeni de etkilemiştir. Böylece Yakın Çağ başlamıştır.

Şimdi 2020 yılındayız ve Fransız İhtilali ile başlayan "Yakın Çağ" devam ediyor demekteyiz. Fransız İhtilali'nden sonra I. Dünya Savaşı, II. Dünya Savaşı vb. gibi pek çok büyük hadise yaşanmıştır. Hatta günümüzde bazı yerlerde Koronavirüs sonrası dünyada yeni bir dönem başlayacak mı sorusu da soruluyor? Tabi koronavirüsün toplumların hayatını etkileyecek derecede önemli bir olay olacağı öngörülebilir ama yeni bir çağ açıp açmayacağı yukarıdaki örneklerde olduğu gibi sadece olayın büyüklüğüne göre belirlenmiyor demekki.


O zaman dünyada en fazla insanın hayatını kaybettiği savaşlara sahne olan II. Dünya Savaşı gibi büyük hadiseler neden yeni bir çağ başlatmamıştır? Burada bizim görüşümüze göre yaşanan çok büyük hadiselerin dünyada kurmuş olduğu sistem çok önemli. Mesela Kavimler Göçü gibi çok büyük bir olay sonrası Roma İmparatorluğu'nun ikiye ayrılması gibi başka büyük olaylar da yaşanmıştır. Bu dönemde başlayan Orta Çağ 15. yüzyıla kadar devam etmiştir. Ortaçağ'a baktığımızda genel bir sistemden bahsedebiliyoruz. Mesela Ortaçağ boyunca Avrupa'da feodalite sisteminden, kilisenin etkili olmasından ve merkezi kralların güç kaybetmesinden söz edebiliyoruz. Doğuda ise İslam medeniyetinin gücü görülüyor. Bu sistem Ortaçağ'ın geneline damga vurmuştur. Fransız İhtilali sonrası ise dünyada milli devletlerin hakim olduğu bir sistem vardır. Bakıldığı zaman Dünya Savaşları ile de bu sistem değişmemiştir. Yani demekki öncelikle çağların değişmesi için çok büyük hadiseler yaşanması gerekiyor. Yine de bu tek başına yeterli değil. Çünkü bu büyük hadiselerin dünyadaki yönetim sistemlerini ve tarihi çağın genelini değiştirecek seviyede olması gerekiyor. Sizin de yorumlarınızı bekliyoruz.


Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Yeni Bir Tarihî Dizi: Bozkır Arslanı Celaleddin Yönetici 0 298 14.05.2021- 00:10
Konu Klasör Eski Taş Çağı emreaksakal 0 2445 17.04.2014- 17:39
Konu Klasör Avrupa’da Aydınlanma Çağı admin 0 11503 20.01.2010- 21:52
Konu Klasör Mısır'da Yeni Piramitler Uydudan Keşfedildi tavarih 0 2400 25.05.2011- 17:53
Konu Klasör Nasıl Bilirdiniz Kitabı admin 0 2478 16.11.2010- 14:22
Etiketler   Her,   Büyük,   Olay,   Tarihi,   Çağı,   Değiştirir,   Yeni,   Bir,   Nasıl
Tarih Dersi, Tarih Öğretmenleri, Tarih Sitesi, Tarih Portalı, Tarih Forum
Portal Forum Mobil RSS