Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 Tarihonline.com (Online Tarih Portal - Forum Sitesi)  »
 Tarih İle İlgili Haberler

Yıllardır Denizler Kitabevi’nin ikinci katında yapılan ve artık geleneksel hale gelmiş Pazar Mezatı, bu yıl ilk kez kitabevinin dışına taşıyor.

7 Kasım’da Point Hotel Barbaros’ta düzenlenecek müzayedede ilk matbaamız olan Müteferrika tarafından basılmış ve Osmanlı Coğrafya tarihimizin en önemli eserlerinden biri olan 1731 Cihannüma kitabı satışa sunulacak.

Pazar Mezatı, bu haftasonu Point Otel Barbaros’a taşınıyor. PM Müzayede Evi’nin 7 Kasım’da düzenleyeceği Büyük Pazar Mezatı’nda Türk Matbaa tarihinin en önemli kitaplarından birisi olan Katip Çelebi’nin Müteferrika baskısı Kitab-ı Cihannüma en çok dikkat çeken eserler arasında. Yine aynı konu başlığında 18. yüzyıldan bu yana Türkiye ve Osmanlı ile ilgili yazılmış nadir seyahatnameler, İstanbul ve Osmanlı İmparatorluk haritaları gibi nadir ve önemli parçaların yanı sıra birçok kitap, gravür, obje ve fotoğraf da satışa sunulacak.

MEKKE VE MEDİNE PLANLARI

Zengin ve çok farklı eser çeşidi ile sadece koleksiyonerlerin değil, tarihin arka odalarında gezinmeyi seven tüm meraklıların dikkatini çekecek mezatta Hicaz bölgesinin basılı ilk Mekke ve Medine planları, 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu’nun Almanya ve Avusturya ile yaptığı ittifak neticesinde o yıllarda hazırlanmış hediyelik objeler ve kartpostallar, Osmanlı hanedanının yurtdışına çıkmasından sonra sisler arkasında kalmış aile hayatlarından kesitler sunan hanedan fotoğrafları, Osmanlı sanatından seçkin hat örnekleri dikkat çeken diğer eserler arasında.

KATALOG BASILMADI

Ayrıca havacılık ve denizcilik tarihimizden bilgiler sunan fotoğraflar, mutfak kültürü eksenli belge ve objeler, Mimar Albert Gabriel’in Anadolu şehirleri üzerine monografileri, sular altında kaldığı için tarihten silinen Adakale’de yapılmış son derece nadir bir parça olan tütün kutusu ve 100 senelik bilyeli Neptün gazoz şişesi müzayedenin en ilginç parçaları arasında bulunuyor.
Müzayedenin diğer bir özelliği de basılı bir katalog üretilmemiş olması. Kağıdın, bilhassa eski kağıdın, kıymetini bilen kişiler olarak, müzayede yönetimi daha fazla kağıt harcamamaya karar verdi. İnternet ortamında yüksek çözünürlükte yayınlanan eserler detayları ile birlikte buyukpazarmezati.com adresinde incelenebiliyor. İsteyenler tüm eserleri 6 Kasım kadar Point Hotel Barbaros Sahaf Kütüphanesi bölümünde inceleyebilir.

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]