Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 Tarihonline.com (Online Tarih Portal - Forum Sitesi)  »
 Güncel Haberler

Bir zamanlar ticaretin kalbinin attığı ‘İpek Yolu’ tekrardan hayat buluyor. Üç ülkeyi bir birbirine bağlanacak olan proje başta Kars olmak üzere Doğu'ya hayat verecek.

Doğuya doğru trenler hızla ilerliyor. Bir zamanlar ulaşılması günler alan illerimize, yapılan yatırımlarla artık çok kısa zamanlar içerisinde hem daha hızlı hem de daha güvenli bir şekilde ulaşılabiliyor. Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi’nin yapımı hızla devam ederken yeni hızlı tren projeleri de hayata geçirilmek için gün sayıyor. Projeleri hazırlanan yeni hatlar tamamlandığında ise Ankara-Sivas arası 2 saate düşecekken, Erzincan-Ankara 5 saate, Ankara-Kars ise 8 saate düşecek.

1993 yılında Azerbaycan ile Ermenistan arasında çıkan savaş nedeniyle 15 yıldır   kesik olan Türkiye ile Orta Asya devletleri arasındaki   demiryolu bağlantısını tekrar sağlamak üzere 20 Eylül 2007’de temelleri atılan Bakü -Tiflis- Kars (BTK) demiryolu hattının yüzde 55’i tamamlandı.Dünyanın en büyük 100 projesi içerisinde yer alan demiryolu hattı hizmete geçtiğinde, Marmaray üzerinden Avrupa ile Çin arasında kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlanacakken,   proje ile birlikte bir çok ülkede malını Türkiye üzerinden dünya pazarına ulaştırabilecek.

İşte YAPILMASI PLANLANAN HIZLI TREN PROJELERİ ;

Ankara- Sivas Hızlı Tren Projesi ( Yapımı devam ediyor )
Sivas –Erzincan Hızlı Tren Projesi
Erzincan – Erzurum – Kars Hızlı Tren Projesi
Trabzon – Erzincan Hızlı Tren Projesi
Eskişehir – Antalya Hızlı Tren Projesi
Konya – Mersin   Hızlı Tren Projesi
Ankara – Samsun   Hızlı Tren Projesi
Bursa – Bandırma – İzmir   Hızlı Tren Projesi

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]