Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 Tarihonline.com (Online Tarih Portal - Forum Sitesi)  »
 Tarih Meraklıları
12.05.2020- 03:18

Bu başlık altında her bir mesajda bazı kıssadan hisselere yer verelim.
Öncelikle Kıssadan Hisse Ne Demektir?
Kıssadan hisse yaşanmış bir olaydan veya anlatılan bir öyküden çıkarılması gereken ders veya ibret olarak kısaca tarif edilebilir.

Bizler de bu başlık   altında tarihte yaşanmış veya yaşandığı rivayet edilmiş içerisinden ders çıkarılacak örnek olaylara yer verelim.
İşte sitemizdeki ilk kıssadan hisse;


"Rivayet edildiğine göre bir gün Selimiye Cami’ne giren bir Japon turistin ayaklarını kıbleye doğru uzatmış şekilde sırtüstü yattığını görmüşler. Hemen yerde uzanmış olan Japon’u uyararak “Bizim kutsal mekanlarımızda böyle yatmak inançlarımıza göre saygısızlıktır.” demişler. Ancak, Japon gözlerini yukarıdaki kubbeden ayırmadan: “Ben yılların mühendisiyim. Bu kubbe var olamaz. Bu fizik ve matematik kurallarına aykırı.” diyerek hayretini dile getirmiş.

Bir başka Kıssadan Hisse ;
"Anlatılanlara göre bir gün Sivas'taki Divriği Ulu Camii'yi gezen Amerikalı bir tarihçi eserin ihtişamı karşısında gözlerini alamayarak "Bu eser bizde olsaydı cam bir fanusun içerisinde saklardık" diye eserin değerini ve çok dikkatli korunması gerektiğini anlatmış.


Bunun gibi başka kıssadan hisselere de bu başlıkta yer verebiliriz. Mesela çok bilinen Nalıncı Baba hikayesi vardır. Buna benzer tarihte yaşanmış çok önemli anılar vardır. İnşallah hareketli bir başlık olur.

Yönetici  |  Cvp:
Cevap: 1
27.05.2020- 18:07

Çanakkale Savaşı'nda Mehmet Muzaffer'in Taklit Parayla Aldığı Lastiğin Hikayesi için bakınız ;
Mehmet Muzaffer : Bedeli Kanla Ödenecektir

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]