Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 Tarihonline.com (Online Tarih Portal - Forum Sitesi)  »
 Eski Çağ Tarihi

Bu yazımızda tarihi bir uzun mesafe yürüyüş rotası olan Likya Yolu hakkında kısaca bilgi verelim.
Dünyanın en güzel ve manzaralı yürüyüş yollarından birisi olan Tarihi Likya Yolu'na değinirken Likya Medeniyeti hakkında bilgi vermemek olmaz değil mi?
Likya Medeniyeti
Mısır ve Hitit kaynaklarında Likya ile ilgili bazı bilgiler geçmektedir. Luka veya Lukka olarak da söylenilmiştir. Likya kelime olarak "Işık Ülkesi" anlamında kullanılmıştır. Teke Yarımadası'nı kapsayan antik bir bölgedir. Likya, bu bölgedeki antik kentlerin oluşturduğu bir federasyon ve daha sonra da Roma İmparatorluğu'nun bir eyaletine de isim olarak verilmiştir. Dünyanın ilk deniz fenerinin Likya'da yer alan Patara Deniz Feneri olduğu söylenmektedir. Turistik anlamda belki Saklıkent'e gitmiş olsanız da sizlere Patara, Letoon ve Xantos Antik kentlerini gezmeyi tavsiye ederim. 2018 senesinde tatil için Kaş Kalkan'a gidince bu bölgeleri gezdiğimde çok şey öğrenmiştim.

Tarihi Likya Yolu Antik Kentler Yürüyüşü Rotası

Muğla ilimizin güzel ilçesi Fethiye'nin Ölüdeniz beldesinde Hisarönü (Ovacık) mevkiinden başlayan rota, yaklaşık 550 km güzergahın sonucunda Antalya'nın Geyikbayırı beldesinde sona eriyor. Rotayı ters istikamette Antalya tarafından başlayıp Fethiye’de bitirebilmek de mümkün. Hemen hemen sahil hattından araçla geçtiğimiz istikametin paralelinde bir yürüyüş yolu denilebilir. Yol üzerinde pek çok tarihi (antik) şehir yer alıyor. Yol istikametinde Yediburunlar, Kaş, Gelidonya, Olimpos gibi yerleri de görüyoruz.


Yolu resmi anlamda keşfeden kişinin ülkemizde yaşamaya başlayan bir yabancı olan ve daha sonra "Likya Yolu : Türkiye'nin İlk Uzun Mesafe Yürüyüş Rotası" isimli kitabı da kaleme almış olan Kate Clow olduğu söylenmektedir.

Likya'daki Bazı Antik Kentler
Burada bazılarına değinmek gerekirse yukarıda ifade ettiğimiz Patara, Xanthos (Ksantos) Antik Kenti, Letoon Antik Kenti, Xantos Antik Kenti gibi yerlerin yanı sıra Phellos, Simena, Sidyma, Pınara antik kenti gibi yerler sayılabilir.
Önümüzdeki günlerde bu konu ve coğrafyayla ilgili tarihonline.com sitemizin Portal sayfası Galeri kısmında bir fotoğraf galerisi eklersek gerçekten faydalı olabilir diye düşünüyoruz.

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]