Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 Tarihonline.com (Online Tarih Portal - Forum Sitesi)  »
 Eski Çağ Tarihi

Maraton Muharebesi (Savaşı) ve Maraton Koşusu

MÖ. 490 yılında gerçekleşen "Maraton Muharebesi" Yunanlılar ve Persler (İranlılar)   arasında yaşanmıştır. (Marathon) Maraton Yunanistan’ın Atina şehrinin kuzeydoğusunda bulunan bir yerleşim yeridir. Yunanistan'a yapılan birinci Pers saldırısı sırasında, MÖ 490 yılında Atina kuvvetleri Platea'dan gelen destek birliğiyle takviye edilmişti. Ahameniş Ordusu (Yani Persler) ise General Datis komutası altındaydı. İki ordu arasında Maraton Ovası'nda gerçekleşen Maraton Muharebesi'nin tarihte Persler ve Yunanlılar arasındaki ilk savaş olduğu düşünülmektedir.

Savaşta Perslerin sayısı daha fazla olmasına rağmen savaşı Atinalılar kazanmıştır. Pers hakimiyeti bölgede kırılmış, Yunanistan böylece Pers istilasından kurtulmuştur.

Peki bu savaşın Maraton koşusu ile ilgisi nedir?

Söylenene göre savaş bitince Atina'ya bunu haber vermek için koşarak giden Pheidippides isimli Yunan askeri bitkinlikten ölüyor. Dolayısıyla günümüzde olimpiyatlardaki Maraton (Marathon) Koşusunun da adını Maraton Muharebesi’nden aldığı 19. yy sonlarında uzun mesafe koşularına Marathon isminin verilmesi teklifinin kabul edilmesiyle gerçekleştiği söyleniyor. Kimilerine göre ise günümüzdeki şekliyle Olimpiyatlar düzenlenmeye başlandığı dönemde organizatörler tarafından kamuoyunun ilgisini çekecek ve Grek ihtişamını canlandıracak bir şey aranarak abartmalarla Maraton Koşusu çıkarılmış ve bu sayede yüksek ilgi çekmeye çalışılmıştır.

Maraton, ilk kez 1896'da düzenlenen Atina Olimpiyat Oyunları'nda koşuldu. Maraton koşuları, Türkiye’de 1933’ten beri düzenleniyor. Maraton koşusunun mesafesi 1924 yılında 42,195 m olması benimsendi. Uluslararası amatör atletizm federasyonu 1992 yılından itibaren 21,100 m'de yarı maraton dünya şampiyonası düzenlemektedir.

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]