Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 Tarihonline.com (Online Tarih Portal - Forum Sitesi)  »
 Tarih İle İlgili Haberler

Kayseri-Sivas karayolu üzerindeki Kültepe Höyüğü'nde yapılan kazılarda bulunan Asurlu bir tüccara ait iskeletin incelemesi sonucu, yaklaşık 4 bin yıl önce, kafatası açılarak, beyin zarı iltihabı operasyonu yapıldığı tespit edildi.

1948 yılından beri arkeolojik kazıların devam ettiği Kayseri-Sivas karayolunda bulunan Kültepe-Kaniş Karum kazı alanında 2010 yılında yapılan kazılarda 4 bin yıl öncesinde beyin ameliyatı gerçekleştirildiğinin tespit edilmesi dönem hakkında bilgi vermesi ve zamanına göre bölgedeki gelişmişliği göstermesi açısından son derece önem arz ediyor.

Anadolu insanının yazı ile tanıştığı ilk merkez olan ve geçmişi günümüzden 5 bin yıl öncesine dayanan Kültepe Kaniş-Karum ören yerinde ilk bilimsel kazılar, 1948 yılında Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından başlatılmıştı.

Merkezden bugüne kadar 50 bine yakın yazılı kil tablet ve arkeolojik eser çıkartıldı. Eserlerin büyük bir çoğunluğu, Kayseri'de yeterli müze olmaması nedeniyle Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne götürülerek burada depolanıp sergileniyor.

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]