Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 Tarihonline.com (Online Tarih Portal - Forum Sitesi)  »
 Tarih İle İlgili Haberler
28.08.2010- 18:12

Resim Ekleme Oğuz boylarından Kızıklar tarafından yaklaşık 700 yıl önce Uludağ eteklerinde kurulan ve tarihi dokusuyla bugünlere kadar hiç bozulmadan gelen Cumalıkızık köyü, restore edilerek 3. bin yılda da yaşatılacak.

Tarihi evleri, ortasından su akan taş sokaklarıyla görenleri yüzyıllar öncesine götüren Cumalıkızık'ı 3. bin yıla taşımak amacıyla Bursa'nın merkez Yıldırım Belediyesi, İl Özel İdaresi ve TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından yürütülen proje kapsamında, köyde sit alanı içinde doku bütünlüğü ve karakteri bozulmamış evler, sokak ve meydanlar, 7 bölgeye ayrılarak aslına uygun şekilde restore edilecek.

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 4. büyük kenti Bursa'da 700 yıldır değişmeden bugünlere gelen Cumalıkızık köyünün, erken Osmanlı kırsal mimarisinin tek örneği olduğunu belirtti.

Cumalıkızık'ın, Osmanlı'nın ilk dönemlerinde kurulan 7 Kızık köyünden biri olduğunu, bu köylerden bugüne kadar gelen tek köyün Cumalıkızık olduğunu anlatan Keskin, ''İşte Cumalıkızık'taki güzelliği, özelliği yaşatabilmek ve 3. bin yıla aktarabilmek adına, belediye olarak bir model proje geliştirdik. Yaşayan Osmanlı köyü Cumalıkızık alt yapısı, meydanları, cumbalı evleri, kadının ayrı erkeğin ayrı çaldığı kapı tokmakları, sokaklarından sulama sularının aktığı özellikli bir yerdir'' dedi.

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]